Etiketter » Europa

Vienna

From Weiz to Vienna we only needed to hitchhike with one car. 188 fler ord

Europa

Cisma en iglesia ortodoxa: los sacerdotes en Europa occidental rechazan a Constantinopla, se unen al Patriarcado de Moscú

Unas 100 parroquias de la tradición ortodoxa rusa en Francia y otras naciones de Europa occidental se convertirán en parte del Patriarcado de Moscú después de rechazar una orden de disolución dada por el rival de Moscú, Constantinopla. 202 fler ord

Rusia

Weiz

Yesterday we arrived at 4pm in Weiz, a beautiful place in Styria, Austria. 177 fler ord

Europa

Ireland's Dingle Way - Tips and Tricks

Hello again!

Once more I want to help with the preparation for a marvellous hike. This time it is the Dingle Way in Ireland. On it one can hike around the Dingle Peninsula starting and ending in Tralee (Gaelic pronounced something like Traw-Lee), almost always with a view on the ocean. 2 041 fler ord

Europa

Parlamenti britanik pengon planet e Boris Johnson

Gjatë një fjalimi të mbajtur në Londër, kryetari në ikje i Parlamentit britanik i zgjedhur në këtë post nga konservatorët në pushtet, paralajmëroi kyeministrin Boris Johnson, se parlamenti do jetë po aq kreativ në procedurat parlamentare, sa ai, nëse kryeministri do të pengojë shtyrjen e daljes së Britanisë nga BE-ja dhe nëse kryeministri do të injoronte ligjin e projektuar për të frenuar daljen e Britanisë pa marrëveshje. 416 fler ord

Aktualitet

Gjermania do të marrë 25% të emigrantëve të shpëtuar nga Italia

Gjermania është e gatshme të marrë në një të katërtën e migrantëve që arrijnë në Itali nga deti, tha Ministri i Brendshëm Horst Seehofer të premten, duke sinjalizuar një gjest të vullnetit të mirë për  fqinjin jugor përpara bisedimeve të BE-së për emigrimin më vonë këtë muaj. 184 fler ord

Aktualitet